Wydawnictwo Zafira

Recenzje

Wywiad z Roxaną Wojtas-Tabiś

Aktyw Biblioteczny Mole Krejzole: Julia i Wiktoria 5b SSP nr 7 STO

KOTKA ROZRABIARA

Niesamowita historia Matyldy, która niespodziewanie stała się właścicielką małej kotki. Nikt nie przewidział tego, co stanie się w domu po przybyciu nowego lokatora. Zniszczone kwiaty, uszkodzone firanki, to tylko początek kłopotów. Kiedy jednak kotka znika w dziwnych okolicznościach, cała rodzina rozpoczyna gorączkowe poszukiwania.

Jak zakończy się ta historia?
Czy dziewczynka nauczy się czegoś o zwierzętach i ich zwyczajach?

 

 

 

Recenzje książki: Qulturasłowa


Recenzja rodzica

Bardzo sympatyczna książka. Czyta się ją lekko i płynnie. Zabawnie przedstawiona historia świeżo upieczonej właścicielki niesfornego kotka. Zabawa i nauka w jednym. Bardzo starannie dobieram książki dla swojego dziecka. Spełniła ona nasze oczekiwania, więc mogę ją polecić z czystym sumieniem.

 Natalia

 

Wywiad z Roxaną Wojtas Tabiś w Radio Plus

GENIUSZ

Niewidomy Alek walczy o samodzielność i niezależność. Chce być taki jak jego rówieśnicy. Nieoczekiwanie, podczas spaceru z psem przewodnikiem traci kontrolę nad swoim życiem. Dzieje się to za sprawą tajemniczego przedmiotu, wykopanego z ziemi przez jego pupila.
Znalezisko okazuje się być kluczem  umożliwiającym realizację ryzykownego planu. Sprawy komplikują się coraz bardziej. Dziewczyna pachnąca fiołkami najwyraźniej go prześladuje. Ojciec wyjawia niepokojącą przeszłość, a sam Alek obserwuje u siebie ogromne zmiany. Przymusowa podróż wiele wyjaśnia.

Kto tym wszystkim steruje?
Dlaczego wybrano niewidomego nastolatka?

 

 

Recenzje książki: Czas dzieci, Bonito, Zdronet


Recenzja

Alek, nastoletni bohater najnowszej powieści autorstwa Roxany Wojtas-Tabis ma wiele szczęścia, bowiem otrzymuje wsparcie nie tylko od mamy, ale i od najlepszego przyjaciela Natana, a także kolegów, dzięki którym uczestniczy nawet w grach zespołowych. I choć relacja z ojcem nie należy do najłatwiejszych, brak jest bowiem bliskości, zaś chłopak czuje pewnego rodzaju rozczarowanie mężczyzny niepełnosprawnym synem, to nie można mu odmówić dążenia do usamodzielnienia syna. Co jednak wspólnego ma ten niepełnosprawny chłopiec z iście nadprzyrodzonymi zdolnościami oraz … innymi wymiarami? Dowiemy się tego z powieści „Geniusz”, która zabierze nas w niezwykłą podróż, w celu realizacji istotnej dla wielu osób misji, ale również w celu pokonania własnych ograniczeń. Po książkę śmiało mogą sięgać zarówno czytelnicy w wieku gimnazjalnym, jak i nieco starsi odbiorcy, co więcej, dzięki wielkości czcionki jest ona interesującą propozycją nawet dla osób słabowidzących.

Alek nigdy się nie spodziewał, że jeden spacer z ulubionym psem przewodnikiem, Neronem, może odmienić jego życie. I choć nie jest wiadome, czy to zmiana na lepsze, to bez wątpienia odnalezienie tajemniczego dysku, staje się przełomowym momentem w rozwoju chłopca, a także sprawdzianem relacji, jakie nawiązał z przyjacielem oraz z własnym ojcem. Od chwili, kiedy w jego dłoniach znalazł się metalowy przedmiot, wykopany w parku przez Nerona, chłopiec zaczyna się zmieniać. I choć zmiany te są niepokojące, to jednak znacznie ułatwiają Alkowi funkcjonowanie.

Kiedy Alek zaczyna widzieć zarys przedmiotów, zrzuca to na karb figli płatanych przez umysł. Kiedy jednak zmienia się szybkość jego reakcji, zwinność, rozwijają się zdolności intelektualne, dzięki czemu potrafi napisać zaskakująco dobrze klasówkę, nawet nie zaglądając do podręcznika, chłopak zaczyna poważnie się niepokoić. Wtajemnicza w proces swojej przemiany Natana, choć wkrótce dowiaduje się o tym również jego ojciec. Kiedy badania medyczne przeprowadzone w szpitalu nie potwierdzają medycznych przyczyn odzyskiwania wzroku, rodzice decydują się na wyjawienie synowi sekretu. Niezwykłe wydarzenie, którego mężczyzna był przed laty ofiarą, mogło nie tylko skutkować niepełnosprawnością syna, ale budzi po dziś dzień niepokój, z uwagi na niewytłumaczalną naturę zjawiska.

Co jednak z tym wszystkim ma tajemnicza dziewczynka, która zostaje sąsiadką Alka? Przyciągająca uwagę, pachnąca fiołkami Korina i jej brat Nazir, wciągają bohaterów w wir niebezpiecznej przygody. Stawką jest życie, bowiem gdzieś tam w innym wymiarze, panoszy się niezwykle groźny wirus, zaś jedyny człowiek, który zdołał opracować antidotum, żąda za niego horrendalne ceny. Teraz jednak wirus jest nie tylko sprawą świata, z którego przybyła Korina. Dysk, który jest nosicielem wirusa, a zarazem kluczem do innego wymiaru, trzymał bowiem w pysku Neron, zaś od Alka próbował go zabrać również Natan. Jedyne wyjście, to przenieść się do innego wymiaru i tam poszukać rozwiązania…

Czy będzie to próba udana? Przekonamy się o tym w trakcie lektury zajmującej książki „Geniusz”. Poza interesującą historią, publikacja ma również wartość niemal terapeutyczną – przekonujemy się bowiem, że niepełnosprawność nie jest tak naprawdę ograniczeniem, że jeśli się chce – można wszystko. To również piękna opowieść o przyjaźni, ze wzruszeniem czytamy o zaangażowaniu kolegów z boiska, a także o wspólnym odkrywaniu piękna relacji pomiędzy ojcem, a synem. To kolejna już powieść w dorobku autorki, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością nawet wówczas, kiedy czasy gimnazjalne ma się daleko za sobą!

 Justyna Gul

WYBRANIEC

Noworodki dziewczynka i chłopiec zostają znalezieni przez przypadkowych ludzi w zaskakujących okolicznościach. Przewrotny los sprawia, że pewnego dnia stają się sąsiadami i zarazem przyjaciółmi. Po kilkunastu latach niewytłumaczalne zachowanie chłopaka psuje dobre relacje pomiędzy nastolatkami. Przybycie w tym czasie do miasteczka podejrzanego mężczyzny dodatkowo zaostrza konflikt. Wbrew sobie młodzi bohaterowie zostają uwikłani w mroczne intrygi, poznają swoje pochodzenie oraz tajemnice ludzi, o których istnieniu nie mieli pojęcia. Przypadkowo znajdują pradawną księgę wraz z jej zwierzęcym strażnikiem. Ma ona ogromną  moc i umożliwia podróż do każdej krainy. Od tej pory nie mają wyboru i muszą zmierzyć się z silniejszymi od siebie przeciwnikami.

Czy sobie poradzą?
Kim jest wybraniec i jaką rolę odegra w ich życiu?

 

Recenzje książki: Bonito, Qulturasłowa


Recenzja bibliotekarza

Znakomitą powieść fantasy, a taką bez wątpienia jest Wybraniec Roxany Wojtas-Tabiś, POWINIEN przeczytać każdy koneser tego gatunku!

Znajdziemy tu wszystko, co DOBRA powieść fantasy powinna zawierać: znakomicie połączony świat realny ze światem magicznych Królestw, czarodziejską Księgę, baśniowe i magiczne stworzenia, Wielkiego Maga i wreszcie odwieczną walkę Dobra ze Złem.Wspólnie z dwójką głównych bohaterów: Gają i Edanem – niezwykłymi dziećmi obdarzonymi nieziemskimi zdolnościami przeżyjemy wspaniałe przygody, rozwikłamy tajemnicę zwaśnionych Królestw, a także przekonany się, że dzięki przyjaźni, lojalności i współpracy można wiele osiągnąć i pokonać, zdawać by się mogło, niepokonane zło w osobie Wielkiego Maga.

Książkę czyta się jednym tchem i nie sposób się od niej oderwać!

Zachwyca pomysłowość autorki w kreacji fantastycznych światów, wyrazistych postaci, a także niezwykle wciągającej fabuły  oraz zapierających dech w piersiach błyskawicznych zwrotów akcji i intryg.

Jestem przekonana, że ta rewelacyjna powieść zauroczy nie tylko miłośników fantasy, ale również amatorów prawdziwej przygody, pobudzającej wyobraźnię i intelekt.

Polecam tę genialną książkę, która moim zdaniem z powodzeniem może konkurować z klasyką gatunku, i której nie powstydziliby się Joanne Rowling czy Ronald Tolkien!

Beata Dziąbek

 

Tajemnica Zafiry __moc

Tajemnica Zafiry – moc zaklęcia

Malwina i Kamila to sąsiadki i jednocześnie najlepsze przyjaciółki. Dziewczyny wiodą życie typowych nastolatek do czasu, gdy jedna z nich, Malwina, znajduje przed swoim domem niezwykłą kotkę – Zafirę. W tym samym czasie w domu drugiej dziewczyny, Kamili, następuje włamanie. Jedyną ukradzioną rzeczą jest naszyjnik, który nastolatka otrzymała od swojej babci.

Czy skradziona biżuteria ma znaczenie tylko sentymentalne, czy kryje w sobie jakąś tajemnicę?
Kim są Jacek Mrówka, Ticuana, Arawak i Angela?
Po co nastolatki wyruszą do kolumbijskiej dżungli?

Sięgnij po trzymającą w napięciu powieść i odkryj tajemnicę Zafiry!

 

 

Recenzje książki:


Recenzja rodzica

Radość z nastoletniego życia

Fajna książka dla spragnionych wrażeń nastolatek. Większość z nich odnajdzie się w roli jednej z mieszkających po sąsiedzku, nastoletnich przyjaciółek. Odnajdzie się tym bardziej, że w zwyczajne, nastoletnie życie dziewczyn wkroczyła magia. Magia, o której wiele nastolatek marzy. Pozwala ona bowiem uciec od rzeczywistych problemów, które czasami zdają się zabierać radość z nastoletniego życia…

Jedna z dziewcząt znajduje pod swoim domem brudną kotkę, noszącą ręcznie haftowaną obrożę. Zafira-kotka przybłęda okazuje się kimś zupełnie nieoczekiwanym. Przepiękny naszyjnik po babci zyskuje nie tylko sentymentalną i estetyczną wartość, ale odkrywa również pewną tajemnicę. Historie rodzinne splatają się tu z magicznymi mocami. Dziewczyny zostają uwikłane w wydarzenia, które dotykają czasów odległych, sięgających przeszłości ich dziadków. Wszystko w tajemniczych, nieco mrocznych okolicznościach. Wyprawa do gęstych lasów, by znaleźć odpowiedzi na ważne pytania i „odczarować” los bliskich, podjęta przez dziewczyny trzyma w napięciu i powoduje, że czytelnik mocno przeżywa pojawienie się kogoś, komu bardzo zależy, by dziewczyny nie poznały nigdy prawdy…

Historia wcale nie przewidywalna – jak pomyśleć by można o tego typu książce, dla nastoletnich dziewcząt. Książka daje poczucie (a jeśli nie daje, troskliwy rodzic zrobi wszystko, by to zostało dostrzeżone), że mamy wpływ na wiele rzeczy, na które zdawałoby się wpływu nie mamy. Pozwala wierzyć w marzenia, w siłę swoich postanowień. Oczywiście daje również te chwile błogiego oderwania od codzienności, których nie można przecenić.

Książka została przeczytana zarówno przeze mnie, jak i przez moją 12-letnią córkę. Ola napisała o książce tak: „No niby najpierw byłam na „tak”. To było, gdy słuchałam krótkiej informacji o książce, ale gdy przeczytałam sama jej recenzje, odechciało mi się wszystkiego. „Znakomita powieść fantasy”- krzyczał do mnie fragment recenzji, dotyczącej książki o kotce, obdarzonej nienaturalnymi zdolnościami. Znów popatrzyłam na mamę z pytaniem „Naprawdę?”. To ma być ta fajna książka, o której mama mówiła, że pojawi się szczęśliwie na mojej półce?” Wiem, często jestem „na nie”.  Jednak ponieważ bardzo lubię czytać postanowiłam, że potraktuję tym razem czytanie bardzo zadaniowo i zabrałam się za pierwsze strony powieści. Kot to jedyny element, który mnie bardzo przekonywał. Uwielbiam koty. Zafira była kotem. Dodatkowo była kotem nieodgadnionym. I okazało się, że lektura wciągnęła mnie już po kilkunastu pierwszych stronach. Brakuje mi w niej tylko wartkości akcji. Wydarzenia dzieją się czasem mozolnie, jakby miały pozwiązywane nogi. To jedyny element, który zmieniłabym w książce. Jednak sam pomysł opowieści, przygody dziewczyn, pojawianie się nowych postaci, które bywają nieoczekiwane i zagadkowe, trzymające w napięciu niektóre akcje, przemawiają za książką. Warta jest ona przeczytania. A czyta się ją bardzo szybko. Można powiedzieć – jest dla tych, którzy lubią książki fantasy, ale nie lubią przechodzić przez tomy posiadające po pięćset stron. Od samego początku zastanawiałam się, kim jest Zafira, co kryje w sobie naszyjnik, jaki naprawdę jest nowy nauczyciel, kto kryje się pod skórą wilka… Jak odpowiedzieć na wszystkie te pytania? Przeczytajcie sami…”.

 Agnieszka Jelińska-Hok
Linia-01

Tajemnica Zafiry – strażniczka kryształu

Książka Strażniczka kryształu jest kontynuacją przygód dwóch nastolatek – Malwiny i Korneli. W części pierwszej Moc zaklęcia dziewczyny poznają niezwykłą historię swoich rodzin i wraz ze swoim dziadkiem wyjeżdżają do kolumbijskiej dżungli, by odkryć tajemnicę moc kryształu.

Sprawdź kim są Jacek Mrówka, Ticuana, Arawak i Angela?

Sięgnij po trzymającą w napięciu powieść i odkryj tajemnicę Zafiry!

 

 

 

Recenzje książki: Czas dzieciBonito


Recenzja bibliotekarza

Znakomita, trzymająca w napięciu powieść fantasy

Tajemnica Zafiry. Strażniczka kryształu Roxanay Wojtaś-Tabiś to znakomita, trzymająca w napięciu powieść fantasy. To niezwykła książka pełna przygód, niebezpieczeństw, humoru, magii, ale i pozytywnych uczuć.

Wspólnie z Malwiną, na pozór zwyczajną nastolatką, obdarzoną jednak niezwykłymi mocami, jej przyjaciółmi i wspierającą bohaterkę rodziną, odkrywać będziemy tajemnicę magicznego kryształu, przyjdzie nam zmierzyć się z potężnym czarownikiem, a także pospieszymy z pomocą mieszkańcom kolumbijskiej dżungli oraz zamienionej w kotkę Angeli i jej mężowi Makiru – zamienionemu w drzewo.

Książkę czyta się jednym tchem! Wartka fabuła przestawiona z perspektywy różnych bohaterów, błyskawiczne zwroty akcji, szybko następujące po sobie wydarzenia to bez wątpienia atuty tej rewelacyjnej powieści.

Książka przeznaczona jest wprawdzie dla młodzieży, ale gorąco polecam tę wyjątkową powieść wszystkim miłośnikom fantasy. Moim zdaniem, to obowiązkowa lektura obok klasyki takiej jak Władca Pierścieni czy saga o Wiedźminie. Może także stanowić znakomity początek znajomości z tym gatunkiem.

Z niecierpliwością czekam na kolejne książki z serii Tajemnica Zafiry!

Beata Dziąbek